چیلر تراکمی اسکرو (دورانی) چیست؟

چیلر تراکمی اسکرو (دورانی) چیست؟

چیلر تراکمی اسکرو چیست؟

چیلرهای تراکمی نوع اسکرو (دورانیScrew) را بایستی نسل جدید چیلرهای تراکمی در صنعت تهویه مطبوع به حساب آورد. تکنولوژی ساخت و نوع خاص کمپرسور های این دستگاهها که از نوع مارپیچی می باشد امکانات ویژه ای را نسبت به چیلرهای تراکمی نوع معمول بوجود آورده است که مهمترین آن زیر بار رفتن چیلر به صورت تدریجی و با توجه به میزان برودت مورد نیاز می باشد .

این مسئله در وهله اول باعث اپتیمم شدن میزان مصرف برق دستگاه و در وهله بعدی باعث پائین آمدن استهلاک آن خواهد گردید.

مزیت چیلر تراکمی دورانی نسبت به ابزوربشن و چیلرهای رفت و برگشتی :

1- هزینه سرمایه گذاری اولیه حدوداً ۳۳% ابزوربشن می باشد.

2- راندمان بالاتر حدود ۲۵% نسبت به راندمان چیلرهای تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی و حدود ۴۰۰% راندمان بالاتر نسبت به ابزوربشن.

3- جریان راه اندازی بسیار پایین تر ( حدود ۵۰% ) نسبت بهچیلر ها با کمپرسور رفت و برگشتی.

4- کاهش مصرف انرژی در هنگام کنترل ظرفیت.

5- در چیلرهای آب خنک، میزان حجم آب مصرفی در برج خنک کننده حدود نصف میزان آب مورد نیاز در چیلرهای ابزوربشن و حدود ۲۰% کمتر از چیلرهای تراکمی رفت و برگشتی می باشد که نتیجتاً تبخیر کاهش یافته و حجم رسوب گذاری نیز به همین نسبت کاهش خواهد یافت .

6- دوره های اسید شویی کندانسور هر سه سال می باشد ولی در چیلرهای ابزوربشن هر سال تقریباٌ بایستی انجام شود که خود در فرسوده شدن سریع سیستم بسیار حائز اهمیت است .

7- در تابستان نیاز به روشن شدن بویلر نمی باشد که این امر خود در طولانی ساختن عمر بویلر و سختی گیر های آبی و سایر تجهیزات بسیار حائز اهمیت است و به شدت هزینه های جاری را کاهش می دهد.

8- عدم نیاز به تهیه آبDM جهت تولید بخار که بسیار پرهزینه می باشد.

9- تعمیرات احتمالی آن بسیار آسان تر و سریع تر صورت می گیرد و تمامی قطعات آن حتی اواپراتور و کندانسور نیز قابل تهیه و تعویض می باشد.

10- به هیچ وجه احتیاج به اپراتور ندارد و فقط در ابتدای فصل روشن و در انتهای فصل خاموش می شود تمامی عملیات بصورت کاملاً اتوماتیک صورت خواهد گرفت.

11- این چیلر ها هوشمند در کنترل ظرفیت و در حفاظت از خود می باشد.

12- دارای حجم کوچک ولی پرتوان و کارا .

13- قابل اتصال به سیستمBMS می باشد.

14- چیلرهای تراکمی اسکرو ظرفیت اسمی و واقعی بسیار نزدیک دارند و بطور مثال در چیلر اسکرو به ظرفیت اسمی ۱۰۰ تن حداقل ۹۵ تن تبرید تولید می نماید.

15- گارانتی کامل چیلرهای شرکت شامل ۵ سال برای کمپرسور، یک سال برای تجهیزات مکانیکی ویک سال برای سایر تجهیزات الکترونیکیو الکتریکی.

16- عمر بسیار طولانی تر نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی (حدوداً ۷ برابر) ، بیشتر یا حداقل معادل نسبت به ابزوربشن.

17- با هزینه جاری کمتر و یا حداکثر معادل با ابزوربشن.

18- با توجه به عدم استفاده تمام واحدها از سیستم تهویه در فصل تابستان بعلت مسافرت و . . . این دستگاه با سیستم کنترل ظرفیت کاملاً هوشمند و پیوسته از ۵۰% تا ۱۰۰% به طور اتوماتیک با بار مورد نیاز هماهنگ شده و مصرف انرژی نیز به همان نسبت کم یا زیاد می شود.

19- با صدا و لرزش بسیار کمتر نسبت به چیلرهای تراکمی رفت و برگشتی .

20- مجهز به صفحه نمایشگر جهت ارائه وضعیت کاری چیلر (دمای ورود و خروج آب چیلر و آب برج خنک کننده و…)

No Comments

Post A Comment